Ημέρα για τα δικαιώματα της γυναίκας

Με αφορμή την «Ημέρα της γυναίκας» (8 Μαρτίου) οργανώθηκε εκδήλωση στο σχολείο με θέμα τα δικαιώματα των γυναικών και τη θέση της γυναίκας σε διάφορες κοινωνίες ανάλογα με τη θρησκεία. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με αφορμή την Ημέρα για τα δικαιώματα των γυναικών και συσχετίστηκε με τα μαθήματα της Γλώσσας και των Θρησκευτικών της Γ΄ Γυμνασίου. Την εκδήλωση παρακολούθησε όλο το σχολείο.

Η θεματολογία της εκδήλωσης ήταν η εξής:

• Ιστορική αναδρομή στο κίνημα τα δικαιώματα των γυναικών και τη γυναικεία χειραφέτηση.
  • Η αντιμετώπιση της γυναίκας στον ιουδαϊσμό και το μουσουλμανισμό.
  • Το κίνημα “Me too”, τη δημοσιοποίηση δηλαδή υποθέσεων σεξουαλικής κακοποίησης γυναικών.
  • Το φαινόμενο της γυναικοκτονίας (δολοφονίες γυναικών και κοριτσιών εξαιτίας του φύλου τους) και την έκθεση “Shes gone” (έκθεση με ρούχα δολοφονημένων γυναικών).
  • Επίδειξη τεχνικών αυτοάμυνας με τη βοήθεια του γυμναστή.