Εξοπλισμός Γυμναστηρίου

Η ιδέα και παρότρυνση του γυμναστή κ. Παπαδόπουλου Μιχαήλ, σε συνδυασμό με την κινητοποίηση του διευθυντή του σχολείου Δεβρίκη Κωνσταντίνου, οδήγησε στην ουσιαστική αναβάθμιση του κλειστού γυμναστηρίου του 2ου Γυμνασίου Δράμας. Το τελευταίο, εξοπλίστηκε στα τέλη του Νοεμβρίου 2021 με όργανα μυϊκής ανάπλασης, που υποστηρίζουν επικουρικά το μάθημα της Φυσικής Αγωγής και είναι ωφέλιμα για όλες τις τάξεις του σχολείου. Σε όλο αυτό το εγχείρημα αρωγός ήταν η αντιδήμαρχος αθλητισμού κ. Τόλιου, η οποία μετά από αίτημα του διευθυντή παραχώρησε τον ανενεργό πλην λειτουργικό εξοπλισμό. Η συναρμολόγηση και συντήρηση που διήρκεσε σχεδόν μία εβδομάδα, έγινε με τη βοήθεια και υπόδειξη του διοικητικού υπαλλήλου και γνώστη του αντικειμένου κ. Χατζηγιάννη Ιωάννη. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι παρά τη δυσκολία του εγχειρήματος εξαιτίας του μεγάλου όγκου και μεγέθους των οργάνων, η αναβάθμιση αυτή έγινε ευπρόσδεκτη από το σύνολο των μαθητών, οι οποίοι μαζί με τον διευθυντή μπορούν να υπερηφανεύονται ότι κάτι ανάλογο δε συναντάται σε σχολικές μονάδες της ευρύτερης περιοχής.

Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία αποτελεί μέρος της Δράσης στα πλαίσια του άξονα της Εσωτερικής Αξιολόγησης της σχολικής μονάδας, με τίτλο: “Αλλάζοντας τους χώρους, αλλάζοντας τη μάθηση” που πραγματοποιείται υπό τον συντονισμό του υπεύθυνου καθηγητή Δεβρίκη Κωνσταντίνου, για το σχολικό έτος 2021-2022.